online randevu tedavi ücretleri

Damar Beni Kanaması

Hemanjiom da denilen damar beni adından da anlaşılacağı üzere kan damarlarından oluşan bir tür iyi huylu tümördür. Bütün tümörlerde olduğu gibi büyüme potansiyeli vardır ve bu ihtimal çok yüksektir.

Damar Beni Kanaması Neden Olur?
Deri altında olduğu için büyüdükçe yüzeyini kaplayan deriyi inceltir ve dayanıklılığını azaltır. Büyüme derinin dayanamayacağı kadar inceldiğinde en zayıf yerden deri açılır ve damar bir anlamda patlayarak kanamaya başlar.

damar-beni-kanamasi

Bazen deri o kadar incelmediği halde küçük bir yaralanmayla deri açılır ve yine kanamaya başlar. Travmayla yada kendiliğinden olsun açılan deliğin büyüklüğüyle orantılı şiddette kanama başlar. Durdurulmazsa sürekli devam edeceğinden hayati önem arz eder. Özellikle küçük çocuklarda vücuttaki toplam kan çok fazla olmadığı için daha da önemlidir. Seyrek olarak tümörün zedelenmesi sonucu deri delinmeden kan doku içine yada derinin altına akabilir. O alan giderek şişer ve sertleşir belli bir basınca geldiğinde kendiliğinden durur. Dudak, ağız içinde yanaklar ve dişeti, vajina gibi derisinin çok ince olduğu bölgelerde bu ihtimal daha yüksektir.

Damar Beni Kanaması Nasıl Durur
Kan kıymetli olduğu için ilk fırsatta durdurmak amacıyla tam o noktaya gaz bezi veya pamukla, bunlar yoksa sıradan kağıt havluyla baskı yapılmalıdır. Baskının şiddeti durduracak kadar olmalıdır. Bebek ve çocuklar bu basınçtan dolayı ağlayabilir ancak buna aldırmadan aralıksız bastırılmalıdır. Kanama kol, bacak parmak gibi bölgelerde ise o nokta aynı basınçla sargı bezi veya benzeri şeyle sarılmalıdır. Filmlerde yapıldığı gibi daha yukarıdan bağlamaya (turnike) gerek yoktur hatta zarar verebilir. Kafa veya gövde gibi yerde sarmak mümkün olmayabilir bu durumda elle basmaya devam edilmelidir.

Bu uygulama geçicidir, gerçek tedavi değildir. Kanama durdurulduktan sonra en yakın sağlık kuruluşundan yardım alınmalıdır.

Gidilen hastanede şu şekilde durdurulabilir
Lazerle Kontrol: Kanama olan noktaya hemanjiomun asıl tedavisinde de kullanılan lazer dokundurulur ve 1-2 saniyede durur. Sonraki günlerde asıl tedavi planlanır.
Cyano Acrilat Enjeksiyonu; Enjektöre çekilen cyanoakrilat kanamanın olduğu noktaya enjekte edilir, 7-8 saniye beklenir gerekirse yeniden uygulanır.
Köpük Enjeksiyonu; Enjektöre çekilerek köpürtülen poido kanol adlı madde direk enjekte edilir ve bölge köpükle tıkanır. Bunun sonucunda kanama 15-20 saniyede durmuş olur.

Bunlar dışında dikiş atmak, ameliyat etmek gibi yaklaşımlar dikişin geçtiği deliklerden de kan fışkıracağı için sorunun büyümesine neden olabilir.
Yukarıdaki tedavi yöntemlerini uygulayacak doktora ulaşılamıyorsa basınç aralıksız olarak 20 dakika devam ettirilmeli ara sıra kontrol edilmelidir. Birkaç uygulamada hala durmamışsa sarmalı ve 12 saat boyunca açılmamalıdır. 12 saat sonra hala kanıyorsa bu konuda tecrübeli bir doktordan yardım almanın yolu bulunmalıdır.
Tabiî ki böylesi bir sıkıntılı ve hayati tehlikesi olan süreci yaşamamak için damar beni önceden tedavi ettirilmelidir.

12 Soru Var

Doktora Soru Sor
 1. burak

  Damar benimi aldırdaktan sonra tekrar çıkma ihtimali varmıdır . düzgün bir şekilde alınmassa dağılıp çoğalırmı.

  1. admin

   tam anlamıyla tedavi edildikten sonra çıkmaz.ameliyatsız yöntemlerle tedavi ediyoruz.gelirsenz durumunuzu değerlendirip tedavinizi en uygun yöntemle yapabiliriz
   Op.Dr.Eren Ang

 2. tcr

  benimde parmağımda çıktı ameliyat oldum 6 yıl önce ama şimdi tekra çıktı vücudumun başka yerinde çıktı ne yapmam gerekiyor

  1. admin

   05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin ,değerlendirelim
   Op.Dr.Orhan Coşkun

 3. Selam hekim. Chery yaklaşık nə kadar böyüyür. Bir aya noxudun yarısı kadar büyüdü. Dahada böyüyermi?

  1. admin

   büyüyebilir.daha fazla büyümeden tedavi olmanızda fayda var
   Op.DrEren Ang

 4. Salam hocam. Oğlum 6yaşənda. Bir tane chery var. Şuan küçükdür. Tedavi olunmazsa hemajiona dönmə ehtimali varmıdır.

  1. admin

   çok küçük bir olasılıkla büyüyebilir

 5. Anonim

  Bende oldum ameliyat dikişin arasinda küçücük bir kabarik var tekrarlamiş olabilirmi

  1. admin

   olabilir.muayene ile değerlendirmek gerekir

   Op.dr.Orhan Coşkun

 6. Hasan

  Oğlumun kafasında hemonjiom var.. 1 buçuk yaşına kadar şişkin olarak kaldı şuan 3 yaşında ve kafasındaki hemonjiom düz hale gelmişti.. Banyo yaptırırken çeşmeye hafif sert çarptı ve 15 20 saniye kanadı şişti.. Bu durum sıkıntı yaratır mı

  1. admin

   Merhaba Hasan bey,
   Hemanjiom kanama eğilimi fazla olan bir yapıdır. Çarpmaya bağlı oluşan ödem nedeniyle şişlik olabilir. Gerilemezse getirin değerlendirelim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Damar Beni © 2017