online randevu tedavi ücretleri

Damar Beni (Hemanjiom) Nedir?

Ben denince genellikle yüz ve ense bölgesinde görmeye alıştığımız büyüklüğü 0,5 – 1 cm arasında değişen yapılar gelmektedir. Fakat kendi içerisinde bir çok grubu ayrılan nevüsler dikkat edilmediğinde ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Mutlaka önemsenmesi ve takibi yapılması gereken türlerden biriside, Damar Beni olarak karşımıza çıkmaktadır.  3 Çeşit olarak sınıflandırılan Damar beni  Chery, Hemanjiom ve Şarap Lekesi denilen ve genelde yüz kısmında görülmektedir. Bunların dışında spider anjioma, facial telenjektazi gibi damarsal sorunlar ayrı sınıfa girer.

Toplu İğne Ucu Yada Portakal Büyüklüğü Kadar Olabilir
Normal benlerden ayıran en önemli özellik Damar Benleri bir toplu iğne ucu kadar yada zamanla büyüyerek portakal büyüklüğüne ulaşabilir. Bu durumda ona hemanjiom denmektedir. Dilerseniz bu çeşitleri kısa ve özet şekilde görelim.

Chery Damar Beni
Hastalığın en küçük çeşidi olan Chery halk arasında çilek olarakta tabir edilen Chery damar beni küçük kırmızı nokta şeklinde ortaya çıkar ve vücuttan hafif belirgin bir şekilde dışarı çıkarlar. Ağrı sızı yapmayan butür damar benleri ilerleyen yaşla birlikte çoğalabilmektedir. Tedavisi son derece basittir her birisi 20-30 saniye içerisinde kalıcı olarak yok edilebilir. Tedavi edilen sonsuza kadar yok olur ama yenilerinin çıkmasına engel olmaz.

Hemanjiom
İşte en tehlikelisi budur, Hemanjiom damar beni probleminin bir süre sonra büyümeye başlaması ile ortaya çıkar. Daha çok bebeklerde görülen bir hastalık olup önemsenmemesi ve tedavi edilmemesi durumunda zamanla büyür ve tedavisi güç duruma gelmektedir. Bazı durumlarda yüzü tamamen kaplayıp gözleri kör edebilecek durumda olup, vücudumuzda damar olan her yerde görülebilir. Öyle ki vücut içerisinde karaciğerde bile hemanjiom olabilmektedir. Özellikle dama geliştirici faktör yüksekliği nedeniyle bebeklerde büyüme eğilimi daha yüksektir. Büyüme varsa tedavisi geciktirilmeden başlanmalıdır.

Şarap Lekesi
Daha çok yüz bölgesinde görülen bu türde ise yaygın olması yani çok olması dışında insanı görsel olarak rahatsız eden bir yönü yoktur.

Damar Beni Hemanjiom
Damar Beni Tedavisi
Bu başlığı farklı bir sayfada enine boyuna anlatmak ve sizin sorularınızıda yanıtlamak için şimdilik geçiyoruz. Damar Beni Tedavisi sayfasından mutlaka incelemenizi tavsiye ederiz. Damar beni hastalığı sizi korkutmasın tedavisi mümkün ve %99 oranında başarılıdır.

4 Soru Var

Doktora Soru Sor
 1. yusuf

  merhaba hocam anlatamınıza göre bende Chery damar beni var bu ben bana bir sağlık sorunu yaratırmı ?

  1. admin

   05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin değerlendirelim.zamanla büyüyebilir.büyüyünce tedavi zorlaşır
   Op.Dr.Atilla Kaya

 2. Döne akbulut

  Benim oğlumun kafasında var büyüyor çilek görünümlü zararı varmi

  1. admin

   0532 463 96 82 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin eğerlendirelim
   Doc.Dr.onur Gürer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Damar Beni © 2017