WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz
online randevu tedavi ücretleri

Bebeklerde Damarsal Sorunlar

Damarsal HastalıklarGenel adıyla hemanjiom doğuştan olan bir sorundur ve doğumdan hemen sonra bebekte fark edilir.İleri yaşlarda gördüğümüz vücuttaki küçük kırmızı benler benzer şekilde damardan kaynaklanır ama bunlar daha çok chery,spider anjioma gibi isimlerle anılır bunların seyri ve tedavisi de farklıdır.

Bebeklerde görülen damar benleri genellikle daha geniş yapıdadır hatta bazen yüzün bir tarafını tamamen kaplayacak kadar büyük olabilir bu şekilde büyük olanlar ailede ciddi sıkıntıya sebep olabilmektedir ama bunların çoğu teknolojiler sayesinde tedavi edilebilir.

Bebeklerdeki damar benlerinin davranışı çok farklı olabilmektedir, kendi haline giderek küçülüp 7-10 yaşlarında kaybolabilir veya tam tersi giderek büyüyebilir.Hangisinin büyüyüp hangisinin küçüleceğini tahmin etmek veya bir cihaz yardımıyla tespit etmek mümkün değildir.Yapılacak en doğru davranış ailenin yakından takip etmesi ve mümkünse kaliteli resim alıp nasıl seyrettiğini gözlemesidir.

Büyüme eğilimi olanların daha fazla büyümeden tedavi edilmesi gerekir,sabit kalanlar yada az da olsa küçülenler için tedaviyi erteleyip gözleme devam edilmesi doğru olur.

Tedavisi lazer, skleroterapi, İRC, termokoagülasyon ve köpükle tedavisiyle yapılabilir,ameliyatla damar beni büyük oranda terk edilmiş bir yöntemdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Damar Beni © 2017

yeni