WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz
online randevu tedavi ücretleri

Damar Beni Neden Olur ?

Heyecan ile bebeklerinin doğmasını bekleyen ve gün sayan anne babalar, bebek dünyaya geldiğinde maalesef damar beni (hemanjiom) ile karşılaşmakta ve heyecanlarının yerini panik ve endişeye bırakmaktadırlar. Damar beninin henüz neden meydana geldiği net olarak bilinmemektedir. Fakat ailenin bu durumda endişe ve panik yapmaması, dikkatli bir şekilde çocuklarında ki damar benini takibe almaları gerekmektedir. Yazımızın devamında bu kısmı kapsamlı bir şekilde ele alacağız.

Damar Beni Neden Olur

Anne karnındayken bebekte damarların gelişimini sağlayan “damar geliştirici faktör” yüksek düzeylerde salgılanır. Bu düzey yüksekliği bazı bölgelerdeki damarların fazla hızlı gelişmesine neden olur ve yumak halini alır. Bu “geliştirici faktör” salgılanması doğumdan sonra da yüksek düzeyde olursa ortaya çıkan hemanjiom büyümeye devam edebilir. Bir yaşından sonra bu faktör azalmaya başlar ve hemanjiomun büyümesi durabilir ve küçülebilir. Büyüme döneminde propranolol  (Dideral Tablet) adlı madde kullanılması durumunda hemanjiomun büyümesi durabilir, küçülebilir ama büyümesi durmayabilir de. Başarısı % 100 değildir ama diğer yöntemlere geçmeden önce ddideral denemekte yarar vardır, ilaçla büyümesi durmuyıorsa ilaçta ısrar edilmeyip daha etkili yöntemlere geçilmelidir.

damar-beni-neden-olur

Hemenjiom Kimlerde Olur ?
Damar beni rahatsızlığının tıpta ki ismi hemanjiomdur. Fakat toplumda damar beni olarak tabir edilmektedir. Hastalığın neden ve nasıl oluştuğu konusunda henüz net bir bilgi yoktur. Fakat damarsal bir hastalık olduğu ortadadır. Anne ve baba adaylarıda çocuklarında bu rahatsızlık olduğunu gördüklerinde endişe ve paniğe kapılmamaları için bilgiye sahip olmaları gerekmektedir.

Damar Beni Nerede Olur ?
Genelde yüz bölgesinde karşılaşılan vakalar, vücudun tüm her yerinde görülebilirler. El, ayak, kalça gibi bölgelerde de oluşan rahatsızlığın göz, dudak veya dilde görünmesi oldukça dramatik bir konu olmaktadır. Ve kişinin yaşı ilerlediğinde hala müdahale edilmemişse psikolojik olarak kendini kötü hissetmesine neden olabilmektedir. Hemanjiom gözle görülebilir bölgelerde meydana gelebileceği gibi iç organlardan biri olan karaciğerde de oluşabilmektedir. Bundan dolayı aileler bebeklerinin tüm vücudunu mutlak surette kontrol etmelidirler.

Çocuğunda Hemanjiom Olan Aileler Ne Yapmalıdır?
Yazımızın başında belirtmiştik. Bebeğinde damar beni olduğunu gören aileler herhangi bir paniğe ya da endişeye kapılmamalı bu süreçten sonra sıkı takibe almalıdır. Bir çok hemanjiom kendi kendine kaybolma gösterebilmektedir. Aksine herhangi bir küçülme ya da kaybolma göstermeyerek büyüme eğilimi olan vakalarda vardır. Anne ve babalara burada büyük ve ciddi bir iş düşmektedir. Çünkü çocuklarında bulunan damar beninin boyutunu sürekli takip etmeli eğer kaybolma değil, büyüme gözlemleniyorsa derhal uzman bir kalp damar cerrahisine başvurulmalıdır. Damar benleri bir toplu iğne ucu kadar olabileceği gibi, portakal büyüklüğünde de olabilmektedir.

Damar Beni Büyümesi Nasıl Anlaşılır ?
Bebeğinizin vücudunun herhangi bir yerinde veya bir kaç yerinde meydana gelen vakanın fotoğrafını çekerek takip etmelisiniz

Damar Beni takibi Nasıl Yapılır
Bir hafta 15 gün arayla fotoğraflar çekilmeli
Fotoğraflar yaklaşık aynı ışık ortamında çekilmeli
Fotoğrafını çekilecek alana bir cetvel konmalı
Fotoğraf yaklaşık aynı mesafeden çekilmeli
Makinenin aynı olmasına çalışmalı
Bilgisayara atılmalı ve bilgisayarda aynı formatta saklanmalı
mümkünse yedek hard diske de kaydedilmeli
Fotoğrafla karşılaştırılmalı
Büyüme eğilimi olan damar benleri çocuk için oldukça tehlike arz edebilmektedir.

Damar Beni © 2017