WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz
online randevu tedavi ücretleri

Kavernöz Damar Beni

Bu tipteki damar benleri venöz karakterlidir ve baloncuk şeklinde üzüm salkımına benzer bir halde bulunur. Vücudun her yerinde oluşabilen bu rahatsızlık iç organlarda da görülebilmektedir. İyi huylu olan rahatsızlık, nadir de olsa öldürücü kanamalara yol açabilir. Çoğunlukla kol, bacak ve ve yüz bölgesinde dudak kenarında karşılaşılan damar beninin büyüklüğü 2mm olabileceği gibi 30cm de olabilmektedir. Zaman içerisinde büyümeye yüz tutabilir.

kavernoz-damar-beni

Kavernöz Damar Beni (Hemanjiom) Tedavi Yöntemleri

Ameliyatla damar beni tedavisi

kavernöz-hemanjiom

Damar yumağının olduğu bölgeye cilde kesi yapılarak ulaşılır ve bu doku kesilerek çıkarılır. Fakat bu ameliyatlarda fazla kanama meydana gelmektedir. Operasyona başlamadan önce ciddi miktarda kan stoğu yapmak gerekir. Ameliyatın ardından da kan kaybı yaşanabileceği gibi hasta kaybına da yol açabilir. Sünger şeklinde olan doku içine uzanır.

İlaç enjeksiyonuyla tedavi
Bu tedavi yönteminde tahrip edici özelliği olan sklerozan madde sorun yaratan damarın içine enjekte edildikten sonra bu damar yumağı büzülmeye maruz kalarak yok olur. Bir kaç seans halinde uygulanır. En az riski bulunan ve başarılı sonuçlar alınan yöntemdir. Kliniğimizde bu yöntemi uyguladığımız vakalardan oldukça olumlu sonuçlar alınmıştır. Kanama riski ameliyatta olduğu gibi iz kalmadan tedavi edilen uygulamadır. Skleroterapi ismi verilen yöntem tecrübeli kişiler tarafından yapıldığı sürece %100′ yakın olumlu ve başarılı sonuç veren bir uygulamadır.

Köpükle Damar Beni (Hemanjiom) Tedavisi
Skleroterapi yöntemini anlatırken bahsettiğimiz enjekte edilen maddenin köpürtülerek damara verilmesiyle uygulanmaktadır. Kavernöz yapılar bu şekilde trombose edilmektedir. Zaman alıcı ve sabır isteyen bir yöntem olduğu gibi risksiz bir uygulamadır.

Lazerle Damar Beni (Hemanjiom) Tedavisi
Bir çok hastalığın tedavisinde başarılı sonuçlar alınan lazer yöntemi bu tip hemanjiom (damar beni) rahatsızlıklarında kullanılamamaktadır.

2 Soru Var

Doktora Soru Sor
 1. sedat

  mrb benim sağ kol kasımda damar beni var görüntüsü beni cok rahatsız ediyor tedavi olmak istiyorum ama her yöntemin birbirine göre avantaj ve dezavantajları var benim en cok istedigim iz kalmaması ve hayati bi tehlike olmaması bana hangi yöntemi önerirsiniz

  1. admin

   muayene ile değerlendirmeden yöntem önermem doğru olmaz
   Op.Dr.Serkan Akarsu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Damar Beni © 2017

yeni